A közelmúltban több – a közvéleményben is visszhangot kapó – információ, vélemény és találgatás látott napvilágot a Paks II. projekt kapcsán. A Társadalmi Ellenőrző és Információs Társulás (TEIT) tagtelepülései részére a projekt kommunikációs igazgatója, Rákóczi Péter úr hivatalos tájékoztatást adott a beruházás jelenlegi állásáról, a felmerült kérdésekről és a legfontosabb tudnivalókról.
Az alábbiakban közreadjuk a teljes tájékoztatást.

(…)
A Paks II. projekt megvalósítása – részben a szankciós környezet miatt – rendkívülkomplex feladat. A következő hetekben a szerelőbeton kialakítása, majd a szükséges vizsgálatok után az első beton öntése kerül fókuszba.
A területelőkészítési munkákban jelentős előrelépés történt. Befejeződött a talajszilárdítás az 5. és 6. blokki nukleáris szigetek alatt, eddig mintegy 43 ezer cölöpöt helyeztek el a föld alá (a munka a blokkok nukleáris szigeten kívüli területein folytatódik a közeljövőben). Ezáltal elindulhatott a tervezési szintig történő talajkiemelés, elsőként az 5. blokk munkagödrében, amelynek legmélyebb része -23 méter.
A talajkiemelés során a munkagödröt határoló mintegy 700 méter kerületű fal 3-4 méteres szakaszán levált két sarok. A médiavisszhangot generáló esetet a Paks II. Zrt. az Országos Atomenergia Hivatal által előírásai mentén körültekintően vizsgálja, hogy létrejöjjön az ún. „elemzett állapot” – a projekttársaság a felmerülő kérdéseket már megválaszolta. A vizsgálatok alapján kivitelezési és nem tervezési hiba történt.
Tekintettel arra, hogy a vizsgálat által nem érintett területeken zavartalanul folyhatott tovább a munka, a Duna Aszfalt Zrt. szakemberei sikeresen kialakították a munkagödörben a lavírsíkot, átadva a területet az első technológiai épületek kivitelezését végző Titan-2 konszernnek. 2025 kiemelt mérföldköve lesz az első beton öntése, amelyet követően a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség standardjai szerint is építés alatt álló atomerőműnek számít majd a Paks II. Atomerőmű.
A blokkok létesítését kiszolgáló felvonulási területen közben folyamatban a közműhálózat kiépítése, számos építmény kivitelezése befejeződött, illetve zajlik. Elkészült például a betonüzem, irodaházak, folyamatban többek között az acél- és betonacél szerelő üzem és a korróziógátló munkálatok komplexumai, gépészeti és villamos szerelő komplexum, az 500 fős kiszolgáló és öltöző épületek, 500 fős étterem és főzőkonyha, raktárcsarnokok kivitelezési munkái.
A projekttel kapcsolatos munka ezzel párhuzamosan az országhatárokon túl is halad. Az 5. blokk olvadékcsapdája már elkészült és megérkezett Paksra. Az eszköz az atomerőmű biztonságát szolgálja, közvetlenül a reaktortartály alatt helyezkedik majd el.
Közben Szentpéterváron, Európa egyik legnagyobb automatizált kovácsüzemében hamarosan befejeződik az 5. blokk reaktortartályának kovácsolása, ezt követően Volgodonszkban állítják majd össze a berendezést. Rövidesen indul a 6. blokki reaktortartály kovácsolása is.
A franciaországi Belfortban ezalatt elindult az 5. blokki turbina első elemeinek gyártása – az Arabelle Solutions turbinája a cég saját, kifejezetten atomerőművek számára kifejlesztett turbinacsaládjába tartozik, a ma elérhető egyik legkorszerűbb berendezés.
(…)